15 mar 2015

ANALOGI


Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chcąc rozwijać się w kwestii fotografowania nie możemy robić zdjęć wyłącznie obiektywem dołączonym do zestawu. W pewnym momencie stwierdzamy, że możliwości są ograniczone. I to znacznie! Niestety, jeżeli chcemy zmienić szkiełko często musimy zapłacić za nie drugie tyle, co sam aparat. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na zakup stałki czy obiektywu makro. I właśnie tutaj pojawia się zarówno tanie jak i dobre rozwiązanie. Analogi!

Co to jest obiektyw analogowy? 

W skrócie i wręcz powiedziałabym bardzo potocznie - obiektyw pochodzący od lustrzanki analogowej (na kliszę). Sporo osób korzysta z obiektywów analogowych w swoich cyfrowych lustrzankach.Należy pamiętać o..

Po pierwsze, aby bezpośrednio podłączyć obiektyw analogowy do cyfrowego body, oba muszą mieć taki sam typ mocowania. Oczywiście jeśli obiektyw i lustrzanka są tej samej firmy to żaden problem nie powinien się pojawić. Gdy chcemy podłączyć obiektyw i body o różnych typach mocowań sprawa się komplikuje. Możemy wówczas posłużyć się pierścieniem pośrednim posiadającym z jednej strony typ mocowania odpowiadający temu, który jest w aparacie, z drugiej typ mocowania, który występuje w obiektywie. Musimy pamiętać, że ta metoda nie gwarantuje połączenia każdego aparatu z każdym obiektywem. Z uwagi na zbyt duże różnice konstrukcyjne mechanizmu mocowania, obiektywy niektórych producentów nie będą pasowały do aparatów innej marki i żaden pierścień tu nie pomoże. Ceny pierścieni są zróżnicowane i wahają się od kilku do ponad 100 PLN.

Musimy wiedzieć, że część automatyki obiektywu analogowego (np. autofokus) może nie działać po połączeniu z cyfrową lustrzanką. Zastosowanie pierścieni pośrednich oznacza, że traci się automatykę obiektywu – pierścienie nie przenoszą jej do aparatu. Obiektyw może też po prostu nie posiadać lub nie wspierać automatyki.

Obiektywy od Zenitów

Zenit to nazwa radzieckich aparatów analogowych. Sama mam przyjemność robienia zdjęć jednym z obiektywów od Zenitów. Zakupiony w idealnym stanie za mniej niż 50 PLN. Służy mi po dzień dzisiejszy. Aby podłączyć go do mojego Nikona potrzebowałam jedynie pierścienia pośredniego. Ściślej to Helios 44m-6 f/2. Jest to jasny obiektyw z powłoką MC, dzięki której obiektyw dobrze radzi sobie pod światło. Świetna alternatywa dla osób chcących zmierzyć się z fotografią portretową przed zainwestowaniem w obiektyw typowy dla portretów.Podsumowując, stare konstrukcje obiektywów miały w sobie to coś, czego podobno nie mają współczesne obiektywy do lustrzanek cyfrowych. Fotografowanie obiektywami analogowymi jest warte zarówno poświęcenia temu czasu jak i efektów. 

1 komentarz:

  1. oj duża 'inspiracja' artykułem Tomka Wawrzyczka :http://www.spidersweb.pl/2013/01/cyfrowa-lustrzanka-z-analogowym-obiektywem-czyli-jak-niedrogo-wyposazyc-sie-w-dobre-szkielka.html. żeby nie powiedzić plagiat...

    OdpowiedzUsuń